ap world history compare and contrast essay help essay for students of high school what is the best essay writing company link link writing a book critique essay on internet services resume writing services chicago illinois weather big y homework helpline horse help me with chemistry homework buying essays online uk mail buy essays for university of phoenix writing college papers for cash research good essay writing companies رفتن به محتوای اصلی

پنجشنبه, 1394/03/07 - 01:59

درد ما گناه است و درمانش استغفار.

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر خداوند چند چیز را به انسان عنایت کرد، حتماً بعد از آن چیزهای دیگر هم خواهد داد. اگر خداوند به کسی توفیق شکر داد حتماً بعد از آن زیادت نعمت و افزونی نعمت و استمرار نعمت را هم خواهد داد. هر کسی توفیق شکر پیدا نمی کند. آنقدر شکر نعمت های خدا و سپاس گزاری از نعمات خدا ارزش دارد هر کسی این توفیق را به او نمی دهد. اما اگر کسی این توفیق را پیدا کرد خداوند خود گفته است که بعد از آن حتماً افزونی نعمت هست.

اگر کسی گفت: خدایا ممنونم که مرا به این مجلس آوردی و حواسم هست که لطف تو بوده است، خدا شب بعد هم به او توفیق می دهد. اگر کسی زیارت امام رضا علیه‌السلام رفت و گفت: خدایا ممنونم که تو باعث شدی به زیارت بیایم، توفیق سفر بعد هم می دهد.

دومین چیزی که در روایات داریم که اگر خدا چیزی داد و بعدی اش را هم خواهد داد، استغفار است. در روایت دارد: اگر خدا به کسی توفیق و روزی داد که بگوید: خدایا! مرا ببخش خدا او را خواهد بخشید. چون گفتن اینکه خدایا مرا ببخش چیز کمی نیست. همین که خداوند توفیق بدهد که انسان بتواند استغفار کند کم نیست. گوهر بسیار گرانقدر و ارزشمندی است.

در روایتی دارد: جوانی خدمت امیرالمومنین علی علیه‌السلام آمد و بیماری شدید و حال بسیار بد و بهم ریخته ای داشت. حضرت با نگاهی احوالش را فهمیدند و گفتند: این ذکر را بگو و استغفار کن، بگو: خدایا از آن گناهانی استغفار می کنم که با نعمت هایی که دادی گناه کردم. خدایا تو به من چشم سالم دادی، با آن گناه کردم. خیلی ها زور ندارند و تو به من زور دادی و به مردم زور گفتم. خیلی ها پا ندارند و تو به من پا دادی و با آن پا دنبال ناروا رفتم.

جوان رفت و مشغول این ذکر و استغفار شد، بعد از مدتی حضرت علیه السلام او را دیدند که سرحال بود و رو به راه. برخی از گرفتاری های ظاهری ما بخاطر گناهانمان است. همۀ ما بد ذات نیستیم ولی خوب و بد، مختلط داریم. دوست نداریم کسی را اذیت کنیم. جلوی چشممان کسی را بزنند دلمان می لرزد. بد ذات نیستیم و نمی خواهیم گناه کنیم. خیلی وقت ها نتیجه کارهایی که می کنیم در همین دنیا گریبانمان را می گیرد. خدا می خواهد برای قیامتمان چیزی باقی نماند.

خیلی ها نزد رجبعلی خیاط یا برخی از بزرگان می آمدند و می گفتند: چک هایم برگشت خورده و اوضاع زندگی بهم ریخته است. ایشان نگاهی کرد و گفت: (مثلاً) چرا سه، چهار روز پیش زیر گوش خواهرت زدی؟ یک جعبه شیرینی بخر و از دل مادرت در بیاور تا گره از کارت باز شود.

شخصی آمده بود، چشمش نابینا شده بود و نزد هر دکتری می رفت نمی توانستند برایش کاری کنند. ایشان کمی فکر کرد و سرش را بالا گرفت و گفت: فلان روز، فلان جا حق یکی از کارگران کارخانه ات را گرفتی و آهش دامنت را گرفته است.

خیلی وقت ها اوضاع زندگی ما همین است. همیشه به این معنا هم نیست که اگر کسی مریض بود یعنی گناه کرده است. برای همین می گویم خیلی از اوقات. گناه و خطایی کردیم و دل کسی را شکستیم، همین باعث می شود که دامن زندگیمان را بگیرد. برای همین گفتند: دوای درد شما استغفار است. در روایت از پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم داریم: می خواهید بگویم دردتان و دوایش چیست؟ درد شما گناه است و درمانش استغفار.

ماه عظیم شعبان فرصتی است که ما برای ماه رمضان آماده شویم. چون ماه رمضان قرار است که سر سفره خدا بشینیم و چیزهایی که قرار است خداوند در جلو ما بگذارد، لیاقت و ظرف تمیز می خواهد. با سر و وضع آشفته و بهم ریخته و ظرف کثیف در آن مهمانی نمی توان حاضر شد. مهمانی های دنیایی آداب دارد، هر چقدر درجه بالاتر برود پروتکل مهمانی سخت تر است.

من آلوده شدم و خطا کردم، روحم کثیف است و سر و صورت روحم آبله چرکی زده و بهم ریخته است، باید دکتر بروم و خودم را مرتب کنم. خود را اصلاح کنم و با لباس تمیز به این مهمانی بروم.

در سفارشی از لقمان حکیم به پسرش آمده است: مراقب باش که خروس از تو زرنگ تر نباشد و جلو بیفتد. خروس دم سحر صدایش بلند است، تو خواب نباشی. فرشته ها ثبت می کنند و می گویند: دم سحر صدای استغفرالله او را شنیدیم. اینها زرنگی است و حواس جمعی می خواهد.

آیت الله مجتبی تهرانی(ره) می فرمودند: اگر می خواهید برای سلامتی خود و خانواده صدقه بدهید از طرف حضرت زهرا سلام‌الله علیها برای سلامتی امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرج‌الشریف بدهید. این زرنگی است. خدا می گوید: ببین از طرف حضرت زهرا سلام‌الله علیها برای سلامتی امام زمان عج‌الله‌تعالی‌فرج‌الشریف صدقه داد.

هنگام سپیده دم خروس سحری / دانی که چرا چونین کند نوحه گری؟

پیامبر صلی‌الله علیه وآله وسلم فرمودند: زیاد استغفار کنید. در بعضی مسابقات به نحوی سوال می پرسند که پاسخش را به بازیکن رسانده باشند. خدا هم دنبال بهانه می گردد. حضرت محمد صلوات الله علیه به ما تقلب می رساند که وقتی به ما استغفار یاد داد یعنی می خواهد ما را ببخشد. اگر نمی خواست ببخشد استغفار کردن را یاد نمیداد. روز قیامت خداوند آنقدر می بخشد که خود شیطان هم به طمع می افتد. اگر رحمت و محبت الهی صد درجه باشد، خداوند یک درجه اش را در دنیا خرج کرده است و 99 تای آن را برای قیامت  نگه داشته است.

تاریخ سخنرانی

ولادت حضرت عباس (ع)

ایـــــجاد دیـــدگاه

محمد رضا زائری ادامه دهنده گفتمانی است که سابقه دارد و آغاز کننده این گفتمان آیت‌الله مرتضی مطهری و آیت‌الله بهشتی بودند.

کوروش
علیانی
نویسنده و روزنامه نگار
essay writing here site essay writing on my classroom i want to write an essay help with biology essays here site buy literary analysis essay write custom research paper write homework write homework writing methodology for dissertation write a research paper if you buy an essay is it plagiarism the essay writing my village writing a good research paper high quality write a report for me site essay writing on my favourite pet essay help flood victims what should i write for my college application essay writing a nursing research paper essays on service marketing help with phd proposal what should i write my profile essay about what to write my essay about buy help you write essay essay essay about service above self