ap world history compare and contrast essay help essay for students of high school what is the best essay writing company link link writing a book critique essay on internet services resume writing services chicago illinois weather big y homework helpline horse help me with chemistry homework buying essays online uk mail buy essays for university of phoenix writing college papers for cash research good essay writing companies رفتن به محتوای اصلی

یکشنبه, 1394/08/24 - 12:13

آن جایی که دل شما لرزید، خداوند به داد شما می‌رسد

شب دوم روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان

28 مهرماه 94

 

تنها به فکر خود نباش

صدقه دادن در واقع نوعی اظهار توجه به دیگران است. دین آمده است تا به ما بگوید، تنها به فکر خود نباش، دین داری، مسلمانی و خداپرستی یعنی همین. بسیاری از بلاهایی که در زندگی با آن روبه‌رو می‌شویم، به دلیل غفلت از این موضوع است.

دل کسی را نشکن

 مرحوم قاضی حاصل چکیده عمرشان را در زمان مرگشان این چنین بیان کردند؛ دل کسی را نشکن. اگر بالاترین نماز، بهترین روضه، قشنگ‌ترین عزاداری را انجام بدهی ولی دل کسی را بشکنی، آن وقت همه‌ی آن‌ها از بین می‌روند، سیل می‌آید و همه را از بین می‌برد، دل مادرت را می‌شکنی هرچه عزاداری محرم کرده‌ای، تمام می‌شود.

آه آن شخص، زندگی تو را نابود کرد

 گفته‌اند که فردی نابینا شده و دکترها هم از درمان او ناامید بودند، شیخ رجبعلی خیاط گفتند به خاطر این است که سال گذشته در کارخانه‌ای که کار می‌کردی، باعث اخراج  شاگرد کارگر شدی، آه آن شخص، زندگی تو را نابود کرد.

نخ های نامریی از رفتار ما در این عالم

دنیا محل تاثیر و تاثر است؛ مثل امواج الکتریسیته و امواج رادیو که کسی آن را نمی‌بیند، ولی هست. ما الان نخ‌های نامرئی را نمی‌بینیم و از آثار رفتارمان خبر نداریم.

خداوند به دنبال بهانه است

خداوند منتظر بهانه است. در روایت آمده در بنی اسرائیل یک زن فاسد ازکنار چاه آبی عبور می‌کرد، ناگهان دید سگی تشنه است، چندین بار با کفش خود به سگ آب داد، در روایت آمده است، خداوند گناهان او را به دلیل این ترحم بخشید.

سنت الهی ثابت است

در دنیا سنت الهی ثابت است، به پدر و مادر ترحم کنی عمر شما زیاد می‌شود... یکی از سنت ها این است که اگر دلت برای کسی به ترحم آمد، خداوند به شما ترحم می‌کند، آن جایی که مهربانی کردی خداوند به شما مهربانی می‌کند، آن جایی که ترحم کردی خداوند به شما ترحم می‌کند، آن جایی که دل شما لرزید، خداوند به داد شما می‌رسد. اساس خلقت بر این استوار است.

خداوند به بنده امانت داده که...

صدقه از این بابت مهم است که کسی که صدقه می‌دهد، رقم و مقدار آن مهم نیست اما این‌که انسان آن لحظه به فکر کسی است و می‌گوید تنها خودم نیستم، بلکه"وَ فی اَموالِهِم حَقٌ مَعلوم لِسّائِلِ والمَحروم"، می‌گوید اصلاً این مال بنده نیست، این را خداوند به بنده امانت داده که به دیگران برسانم.

مثل برق گذشت!

روز قیامت انسان‌ها می‌گویند، مثل برق گذشت، انگار کل زندگی دو ساعت بود، ولی مردم برای این یک ساعت، شکم همدیگر را پاره می‌کنند، آبروی خود را روی دایره می گذارند، خواهر و برادر به جان هم می افتند؛ واقعاً چه قدر می ارزد؟

او که قرار بود برود، برای خدا می رفت

آخرش که رفتن است چرا با عزت نرود؟ چرا آدم خوب نرود؟ زمان جنگ مادری اجازه نداده بود که فرزندش به جبهه برود، دو روز بعد، فرزندش در خیابان، بر اثر تصادف فوت کرد. مادر بر سر خود می زد و می گفت ای کاش می گذاشتم شهید می شد، پیش فاطمه زهرا سلام الله علیها سربلند بودم. او که قرار بود برود، برای خدا می رفت. پول را که تو باید بدهی، پس برای خدا بده. همه در زندگی امتحان کرده ایم، پول را به نیازمند ندادی، گرفتار مریضی و دکتر شدی. اگر ایمان انسان قوی باشد، بهشت و جهنم را جلوی چشمش می‌بیند و هرکاری انجام نمی‌دهد.

کنیز پیغمبر و نوکرحضرت زهرا باش

شوهر شما سید است، یک ظرف آب جلوی او بگذار، می گویی خدا من زمان پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم نبودم و الا کنیزی پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم را می کردم؛ به نیت پیغمبر ظرف آب جلوی شوهرم می‌گذارم، روز قیامت در نامه اعمالت می‌نویسند جلوی پیامبر یک لیوان آب گذاشت. زن شما سید است، به نیت فاطمه زهرا سلام الله علیها به او خدمت کن، بگو خدایا من اگر زمان ایشان بودم، نوکری ایشان را می کردم روز قیامت در نامه اعمالت می نویسند به فاطمه زهرا سلام الله علیها خدمت کرد.

بوی خدا می‌آید

اُویس قرنی یک‌بار هم در عمرش پیامبر را ندیده امّا تا اسمش می‌آید همه می‌گویند "هم‌نشین پیغمبر" در بهشت هم‌نشین پیغمبر است. حضرت وقتی برگشتند و به کوچه رسیدند شروع کردند به بو کردن... ِانّی اَشُمُّ رائِحَه الرَّحمان من قِبَلِ الیَمَن... و گفتند بوی خدا می‌آید. چرا؟ چون مادرش گفته بود: می‌روی مدینه، یک نظر پیغمبر صلّ الله علیه و آله را می‌بینی و شب نشده برمی‌گردی. گفت: خدایا من به خاطر تو می‌خواستم پیغمبرت را ببینم نه برای دلم، نه برای خودم.

برای خودم است یا برای خدا؟

تمام دعوا همین است. برای خداست یا برای خود؟ اگر برای خدا باشد، انسان یک نگاه می‌کند دل مردم منقلب می‌شود امّا اگر برای خودم باشد، دو ساعت هم بالای منبر صحبت کنم شما دلتان تکان نمی‌خورد. گیر این‌جاست. تمام زندگی و لحظه لحظه‌ی زندگی همه‌ی ما این است که الآن طرف من خداست یا نه؟ برای خودم است یا برای خدا؟

آیا امانتداری هم نگرانی دارد؟

غیرت یعنی احساس تعهّد و مسئولیت، احساس نگرانی برای محافظت چیزی که به من امانت دادند. زنم امانت است، بچّه‌ام امانت است، عقلم امانت است، قلبم امانت است، دینم امانت است، جامعه امانت است،  انقلاب امانت است، حجاب من امانت است، گریه‌ی امام حسین علیه السلام امانت است. من احساس تعهّد و مسئولیت می‌کنم. برای محافظت از آن‌چیزی که خدا به من امانت داده، بی‌خیال نیستم. اگر تهدیدی پیش آمد واکنش متناسب نشان می‌دهم. برای این‌که این را حفظش کنم چون می‌دانم قرار است به خدا جواب دهم.

خود عمل دیده می شود نه نتیجه و اثرش!

انسان‌ها همان کاری را که کردند می‌بینند... فَمَن یعمَل مِثقالَ ذرّه خیراً یره... هر کس به اندازه‌ی سر سوزنی کار خیر انجام دهد همان را می‌بیند. قرآن کریم نفرموده یَری اَثَرَه... نگفته نتیجه و اثرش را می‌بیند بلکه همان عمل را می‌بیند (یَرَه). وَ مَن یَعمَل مِثقالَ ذَرَّه شرّاً یَرَه... سرسوزنی کار بد انجام دهی، حتّی به اندازه‌ی یک اخم کردن به پدر و مادر، اخم کردن را می‌بینی نه نتیجه‌اش را. روز قیامت باطن همین اعمال را می‌بینی...

خداوند به یادش می اندازد

" وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًاوَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ أَحَدًا " خدا به هیچ کسی ظلم نمی کند. ظلم در کار خدا نیست . امام صادق علیه السلام فرمود، " كانَ يَومُ‏القِيامَةِ دَفَعَ اِلَى الاِنسانِ كِتابَهُ ثُمَّ قيلَ لَهُ: اِقْرَأْ وقتی روز قیامت می‌شود نامه اعمال انسان را جلوی او می گذارند." ثُمَّ قيلَ لَهُ: اِقْرَأْ "، بعد به او می گویند بخوان. روایت دربحارالانوار است راوی می‌گوید به حضرت عرض کردم،"فیعرف ما فیه "،گفتم: می‌بیند؟می فهمد؟ می خواند؟ حضرت فرمودند،"ان الله یذکره"، خدا به یادش می اندازد. خدا جلوی چشمش می آورد. خدا در یک لحظه تمام حرکات و سکنات را جلوی چشم انسان می آورد، همه را به یاد می آورد."کانه فعله تلک الساعه"  انگار همان جا این  اعمال را انجام داده است. هیچ چیزی در عالم از بین نمی‌رود.

گناه ما را نابود می کند

گناه به خودت برمی گردد و خودت را نابود می کند، اگرداد بزنی می ماند. اگر گناهی کردی به خودت بدی کردی. اگر ترحم کردی به خودت کردی و به به دیگران کاری ندارد.

ایـــــجاد دیـــدگاه

محمد رضا زائری ادامه دهنده گفتمانی است که سابقه دارد و آغاز کننده این گفتمان آیت‌الله مرتضی مطهری و آیت‌الله بهشتی بودند.

کوروش
علیانی
نویسنده و روزنامه نگار
essay writing here site essay writing on my classroom i want to write an essay help with biology essays here site buy literary analysis essay write custom research paper write homework write homework writing methodology for dissertation write a research paper if you buy an essay is it plagiarism the essay writing my village writing a good research paper high quality write a report for me site essay writing on my favourite pet essay help flood victims what should i write for my college application essay writing a nursing research paper essays on service marketing help with phd proposal what should i write my profile essay about what to write my essay about buy help you write essay essay essay about service above self