ap world history compare and contrast essay help essay for students of high school what is the best essay writing company link link writing a book critique essay on internet services resume writing services chicago illinois weather big y homework helpline horse help me with chemistry homework buying essays online uk mail buy essays for university of phoenix writing college papers for cash research good essay writing companies رفتن به محتوای اصلی

سه شنبه, 1394/08/26 - 10:58

نمی‌توان گفت که من فقط می‌خواهم با کسی ازدواج کنم تا با هم نسکافه بخوریم!

شب سوم روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان

29 مهرماه 94

 

بی اعتنایی نسبت به پیرامون ممنوع!

موضوع پیرامون غیرت بود. غیرت؛ به معنای احساس تعهّد و مسئولیّت برای محافظت از آن‌چه خداوند به انسان امانت داده و واکنش نشان دادن، متناسب با شرایطی که در آن قرار گرفته است، می‌باشد. غیرت یعنی این که انسان نسبت به پیرامون، آینده، جهان هستی، برادران و خواهران خودش، بی‌اعتنا نباشد و احساس مسئولیّت کند.

 

تعهد: یک دایره وسیع

امام سجّاد علیه‌السلام فرموده‌اند در زندگی اجتماعی باید همه‌ی مردم را اعضای خانواده‌ی خودت بدانی. وقتی احساس کنی همه افراد برادر، خواهر، پدر یا مادر و یا فرزند تو هستند، به آن‌‍‌ها ظلم نمی‌کنی. اسلام آمده است تا ملّت و امّتی درست کند که مثل دانه‌های شانه با هم برابرند و این آرمان اصیل دینی از روز اوّل به عنوان یک هدف در تربیت دینی مشخّص شده است. من در مقابل دیگران، خودم، خدا و استعداد و ذهن خودم، مسئول هستم. انسان باید در رابطه با گوش، چشم و دل پاسخگو باشد. حتّی اگر شخصی هم‌کیش و هم‌آیین تو نیست، انسانی است که تو نسبت به آن تعهّد داری.

 

برای با هم بودن نقطه سرخط نداریم.

 امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند، "ثُمَّ جَعَلَ سُبحانَهُ مِن حُقوقِهِ حُقوقً افتََرَضَها لِبَعضِ النّاس عَلی بَعض"بخشی از حقوق الهی، وظایف و حقوقی است که مردم نسبت به یکدیگر دارند. بخش عمده‌ای از مصیبت‌های ما در زندگی این است که اشخاص احساس مسئولیّت نمی‌کنند. انسان مسلمان انسان مسئول است یعنی اگر یک کلمه گفت ، سرش برود، حرفش نمی‌رود. این جور نمی‌توان گفت که من فقط می‌خواهم با کسی ازدواج کنم تا با هم نسکافه بخوریم، بلکه تا آخر باید پایش بایستی.

 

می خواهم به تمام معنا برای تو باشم!

رفتار ما چه قدر با آنچه خدا گفته است فاصله دارد؟ خدا گفته مسلمان یک کلمه دروغ نمی گوید، یک کلمه، حتی به شوخی. از بعضی از مراجع تقلید نقل کرده اند ، نوه ایشان می گفت ما بچه بودیم، اگر پدر بزرگمان عصبانی می شد و از خواب می پرید و شاکی می شد، می گفت آرام باشید اگر شلوغ کنید، شاید بزنمتان. این قدر این مرد احتیاط می کرد. نمی گفت اگر شلوغ کنید می زنمتان، که دروغ بشود. می گفت شاید ممکن است بزنمتان. مسلمان این است؛ حالا زندگی های ما را نگاه کنید. مسلمان کسی است که اگر قولی داد پای قولش بایستد.

 

 دین داری بهتر است یا دین دانی؟

اگر می‌خواهید بدانید که چرا اوضاع اجتماعی ما نابسامان است از همین جا بفهمید که دین‌داری ما چه‌قدر با اصل دین فاصله دارد؟! رفتار ما چه‌قدر با آن‌چه خداوند گفته فاصله دارد؟! خداوند فرموده که مسلمان یک کلمه دروغ حتّی به شوخی هم نمی‌گوید.

 

درمسجد امام حسینی و در خیابان یزیدی!

نماز اول وقت می‌خوانیم، دروغ می‌گوییم، روضه هم می آییم، حق مردم را پایمال می‌کنیم، سینه هم می‌زنیم. در مسجد امام حسینی هستیم و درخیابان یزیدی. امام زمان کجا بیایند؟ امام زمان برای چه کسی بیایند؟

 

 خوشا آنان که دائم در نمازند!

باید نسبت به همه‌ی امانت‌های خداوند، جواب بدهید. اسلام می خواهد من را به شیوه‌ای تربیت کند که نسبت به همه چیز احساس تعهد کنم. آن وقت هر کاری انجام می‌دهی می‌گویی خدایا! امانت توست که به آن رسیدگی می‌کنم، همین کار هم می‌شود عبادت. "خوشا آنان که اله یارشان بی/ به حمد و قل هو الله کارشان بی/ خوشا آنان که دائم در نمازند....." همه‌ی کارهای او عبادت است.

 

یک انتخاب ماندگار

خداوند درتمام لحظات زندگی، برای ما حقوق و وظایفی قرار داده است. درنگاه کردنت، در غذا خوردنت، در حرف زدنت، همه و همه، مسئول هستی. روز قیامت خدا به تو می‌گوید چه کار کردی؟ اساسش هم این بوده است که تو بین خودت و خدا یکی را باید انتخاب کنی. تمام دعوای ما در زندگی این است که خدا را انتخاب کنیم یا خودمان را .

زیر ذره بین خدا

حفظ ظاهر و وظایف ظاهری و شرعی لازم است؛ به همان اندازه که خداوند با حساسیت بر خورد می‌کند و می‌گوید ظاهر شما هم مهم است. نمی‌توانم بگویم خدایا حالا به خاطر دو تار مو؟...، همه چیز حساب و کتاب دارد، باید نسبت هر انسان با خدا مشخص گردد، با خدا طرف هستم یا خودم؟! زندگی من برای خدا رقم می‌خورد یا برای خودم؟! طبق میل من است یا خدا؟!

 

یک دل آرام با یک فرمول ساده!

حتی اگر آخرتی هم نباشد و بخواهی در دنیا بهتر زندگی کنی، با قانون الهی بهتر زندگی خواهی کرد. به تعبیر امیر المؤمنین علی علیه السلام که فرمودند، کسی که چشم خود را ببندد، دل خود را آرام کرده است. "مَن غَضَّ تَرفَعوا أَراهَ قَلبَه". اگر بدی‌های مردم نسبت به خودت را نادیده گرفتی، دلت آرام است . امیر المؤمنین علی علیه السلام راه می‌رفتند، فردی به ایشان حرف زشتی ‌زد، حضرت ‌فرمودند، با بنده نبود. همانطور که وقتی انسان غذای سالم می‌خورد، سالم‌تر است، زمانی که روح انسان، ورودی سالم داشته باشد، سالم‌تر است.

خانه ای از جنس دل

"القلب حرم الله"، دل خانه خداست. در خانه‌ای که همه را جا دادی، مگر خدا جا می شود؟ انسان در روز قیامت هرکاری را انجام داده است، می‌بیند و اعمال ما، همنشین ما هستند. به هر چیزی نگاه کردی باید جواب بدهی، هر چیزی را شنیدی باید جواب بدهی، به هر چیزی دل بستی باید جواب بدهی، هرچیزی گفتی باید جواب بدهی. روز قیامت خدا به دست و پا می‌گوید صحبت کنید.

 

خداوند واقعا خریدار است!

در روز قیامت اگر فضل خدا نباشد، چیزی باقی نمی ماند، در دعای عرفه می‌‌خوانیم، خدایا از عدل تو می‌ترسم، با رحمتت با ما برخورد کن. آیا اگر کسی با عدل خدا حساب شود، جان سالم به در می‌برد؟ به همین دلیل خدا به دنبال بهانه است؛ چه در زمان و چه در مکان. مثلاً در شب جمعه، عصر جمعه، ماه رمضان، ماه محرم، روز عرفه، نیمه شعبان. در مکان؛ رفتن به زیارت امام رضا، زیارت امام حسین. اگر نمی توانی زیارت بروی، یکی از اولیای الهی را زیارت کن، پای مادر را ببوس، از او بخواه تا دعایت کند؛ رحمت خدا نازل می‌شود .

سند دل به نام حسین علیه السلام خورده است!

زن بدکاره فاسقِ فاجر دلش برای سگی به رحم آمد و با شال و کفشش، آب از درون چاه به سگ داد، خدا او را می‌بخششد، خدا دنبال بهانه است. گفتند وقتی روز عاشورا شد یاران شیطان دیدندکه او بر سرش می‌زند چون از این به بعد با شهادت امام حسین علیه السلام، درِ رحمت خداوند باز است و هر کس در دستگاه و مجلس امام حسین باشد، خداوند بار گناه را از دوشش برمی‌دارد، . در روایت دارد حتی اگر کسی به اندازه‌ی بال مگسی برای مظلومیت امام حسین علیه السلام، اشک بریزد و دلش به رحم بیاید، خداوند گناهان او را می‌آمرزد حتی اگر به اندازه‌ی کف روی دریاها باشد.

امید شیطان هم به خداست!

امیرالمومنین علی علیه السلام فرد ناصبی را که دشمن اهل بیت علیه السلام بود، به دلیل ریختن یک قطره اشک برای امام حسین علیه السلام و فرزندانش، می‌بخشد. آیا جای امیدواری هست؟ آنقدر جای امیدواری هست که روز قیامت شیطان هم طمع می‌کند و می‌گوید، شاید نوبت ما هم بشود.

 

 

 

ایـــــجاد دیـــدگاه

زبان آثار حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری اصلاح اجتماعی است و مسیرش مسیری بوده که دیگران پیمودند و او وامدار آنها است. یعنی او مسیری را که سیدجمال شروع کرده ، پیموده و تأثیرپذیر از روحانیون قدیم است.

حسام الدین
آشنا
استاد دانشگاه و کارشناس رسانه
essay writing here site essay writing on my classroom i want to write an essay help with biology essays here site buy literary analysis essay write custom research paper write homework write homework writing methodology for dissertation write a research paper if you buy an essay is it plagiarism the essay writing my village writing a good research paper high quality write a report for me site essay writing on my favourite pet essay help flood victims what should i write for my college application essay writing a nursing research paper essays on service marketing help with phd proposal what should i write my profile essay about what to write my essay about buy help you write essay essay essay about service above self