ap world history compare and contrast essay help essay for students of high school what is the best essay writing company link link writing a book critique essay on internet services resume writing services chicago illinois weather big y homework helpline horse help me with chemistry homework buying essays online uk mail buy essays for university of phoenix writing college papers for cash research good essay writing companies رفتن به محتوای اصلی

یکشنبه, 1394/09/01 - 08:57

مسجد ضرار را باید خراب کرد.

شب پنجم روضه مجموعه فرهنگی عاشوراییان

1 آبان ماه 94

 

همه عزاداری می‌کنند

ما به اندازه ظرف محدود و معرفت اندکمان فقط می‌فهمیم که امشب (شب عاشورا)  بسیار مهم است و فرشته‌ها و ملائکه الهی اطراف عزاداران ابا‌عبدالله می‌گردند، بسیاری از ارواح شهدا همراه شما در این مجالس، عزاداری می‌کنند. ارواح اولیا خدا و انبیا معصومین در کربلا و به محضر سید الشهدا علیه السلام می‌رسند.

شکرگذاری، ادب است

برای اینکه بتوانیم امشب استفاده‌ی بیشتری بکنیم نکاتی را عرض می‌کنم. نکته‌ی اول و ادبِ اول در این مجالس "شکر" است "الحمدلله الذی اکرمنی بمعرفتکم"، انسان به وسیله شکر، ادب و معرفت خود را نشان می‌دهد خطاب به سیدالشهدا در زیارت عاشورا می‌گوییم، خدا را شکر می‌کنم که شما را می‌شناسم. اینکه، شما را می‌شناسم و مورد عنایت شما هستم، لطف خداست.

ما سلام نمی‌دهیم

هر بار که می‌گویید " السلام علیک یا ابا عبدالله"، آقا جواب می‌دهند، چون خودشان گفتند که جواب سلام واجب است. برخی از اهل دل، بالاتر از این را می‌گویند، می‌گویند که سلام را شما آغاز نمی‌کنید و من و شما اصلاً چه کسی هستیم که بخواهیم به آقا اباعبدالله سلام کنیم؟! خودشان شروع کننده سلام هستند، مگر کسی می‌تواند زودتر به امام حسین سلام کند؟! امام حسین پاره جگر پیغمبری است که بچه های کوچک،تلاش می‌کردند که زودتر به پیغمبر سلام کنند، اما نمی‌توانستند.

سلام، لطف است

لحظه‌ای که می‌گویید" السلام علیک یا ابا عبد الله" آقا به شما نگاه، لطف و عنایت کرده است و اجازه داده که به ایشان سلام بدهید. لذا بعضی از اهل دل می‌گویند که سلام ما، در واقع جواب و عنایت و لطف آقا است. خداوند بر سر من عزت گذاشته، من را تکریم کرده است و امشب آمده‌ام تا در مجلس شب عاشورا، برای پسر فاطمه زهرا، پاره‌ی جگر امیر المومنین و پیغمبر اکرم عزاداری کنم. شکر، نعمت را زیاد و انسان را بزرگ می‌کند، ظرف انسان، معرفت انسان و قابلیت انسان را افزایش می‌‎دهد، این ادب اول است.

 پدران مادران بر گردن ما، بسیار حق دارند

 ادب و وظیفه‌ی دوم، یاد کردن از کسانی است که واسطه بودند. امام صادق علیه السلام فرمودند، هر وقت خنکیِ محبت ما اهل بیت را در دلتان احساس کردید، برای مادران و مادربزرگانتان دعا کنید آن مادرانی که در بدترین شرایط، این گوهر گرانبها را دست به دست، سینه به سینه، دل به دل، جان به جان به شما رساندند؛ این پدر و مادرها بودند که این گوهر را به شما رساندند. باید افرادی را که با جان فشاری‌ها امنیت را به کشور ما هدیه دادند، بسیار یاد کنیم، عزت و اقتداری که امروز خداوند به این کشور عنایت کرده است و توانسته‌ایم پرچم امام حسین علیه السلام را با عزت و اقتدار بیشتر، بلند کنیم، به خاطر از جان گذشتگی‌های آنان است.

 

الان در بهشت هستیم

ادب سوم این است، بدانید وقتی وارد این مجلس شدید مورد عنایت هستید چون صاحب عزا، فاطمه زهرا سلام الله علیه، اجازه داده است، بیایید و برای پسرش گریه کنید. این مجلس بقعه‌ای از حرم امام حسین علیه السلام و روضه‌ای از روضه‌های بهشت تبدیل می‌شود، در حقیقت بهشت جایی است که ابا عبدالله علیه السلام است. امروز نظر لطف ابا عبد الله به شما و این مجالس است لذا شما وارد بهشت شدید و در بهشت جز با پاکی نمی‌توان وارد شد. برای اینکه آماده شویم، حداقل کاری که می توانیم بکنیم ذکر "العفو" و "استغفار" است.

 همه مسئولیم، ساکت نمی‌توان بود

غیرت احساس مسئولیت نسبت به امانت‌های خداوند است. از امانت‌های فردی مثل عافیت جسمی، عمر و جوانی، چشم وگوش ودست وزبان؛ امانت‌های اجتماعی مانند خانواده، همسر، پدرو مادر و فرزند؛ امانت‌های سیاسی مثل حاکم صالح، حاکمیت الهی و نظام جمهوری اسلامی، همه مورد بازخواست قرار خواهیم گرفت. روز قیامت به ما خواهند گفت در مقابل امانت‌های خداوند چه کردید؟ غیرت در واقع واکنشِ متناسب با تهدیدها است. انسان غیرتمند از جا برمی‌خیزد. شمشیر بر می‌دارد و فریاد می‌زند. مقابله می‌کند ودر مقابل دشمن می‌ایستد.

 

ورود بدون عقل ممنوع

مبنای غیرتمندی و واکنش، عقل است. غیرت از صفات اخلاقی و فضائل و بی غیرتی از رزائل اخلاقی است. اگر عقل نباشد غیرت به جز فحاشی، دعوا، سر و صدا و بداخلاقی چیزی از آن حاصل نمی شود، اگر از غیرت صحبت می‌کنیم منظور ما فریاد زدن و دعوا کردن نیست. غیرت اگر باتعقل نباشد جامعه اصلاح نخواهد شد. اگر تعقل نباشد، غیرت و شمشیر مشکلی را حل نخواهد کرد.

 

بصیرت لازمه‌ی ما است

غیرتمندی یعنی برخورد آگاهانه،"العامِلُ عَلی غَیرِ بَصیرَه،کَالسائِرِعَلی غَیرِالطَریق". رهبر بزرگ انقلاب سال‌های زیادی است که در مورد بصیرت صحبت می‌کنند، زیرا دشمن به دنبال این است که بدون سر و صدا و آرام انسان‌ها را نابود کند، در مقابل این نفوذ، اولین چیزی که لازم است، آگاهی، فهم، شعور، عقل و تدبیر است و بدون آن‌ نمی‌توان با دشمن مقابله کرد.

 

مواظب باشیم تا اسیر نشویم

مجلس امام حسین علیه‌السلام و روز عاشورا فقط برای گریه کردن نیست بلکه برای اصلاح زندگی‌ ما است. امام حسین(ع) فدا شدند تا رفتارمان تصحیح گردد، همسر و فرزند او به اسارات رفتند تا همسر و فرزند ما اسیر شیطان نشوند، فرزند او تشنه شهید شد تا فرزندان ما تشنه‌ی معرفت نمانند.

 

تعیین جبهه کنیم

وقتی از غیرت حرف می زنیم، ادب، جدیت، قاطعیت و اخلاق را کنار آن قرار می دهیم. در روایت داریم، پیغمبراکرم صلی الله علیه و آله فرمودند، ما برای ناسزا گفتن نیامده‌ایم. قرار نیست شما فحش بدهید چون روز عاشورا در بدترین شرایط حتی کوچکترین ناسزا نمی‌بینید. معنای قاطعیت فحش دادن و بی ادبی و دریدگی نیست، قاطعیت یعنی تعیین جبهه کردن.

 

 

ظاهر مسلک نباشیم

کسانی که قرآن را بر نیزه دیدند و علی را تنها گذاشتند، غیرت داشتند، اما عقل و شعور نداشتند، فقط صرف ظاهر را دیدند. اگر مردم را در ظاهر نگه داشتیم، باخته‌ایم. اگر مردم فقط آمریکا را در پرچم دیدند که چند خط و ستاره دارد، گرفتار می شویم و دشمن هم او را گرم می‌کند. مرگ بر آمریکا یعنی مرگ بر ماهیت استکباری و آمریکایی. اگر ماهیت آمریکایی و استکباری در ریش یا چادر و مسجد باشد، مسجد می‌‎شود مسجد ضرار، باید خرابش کرد.

 

با ولایت هستیم

  امروز حقیقت انقلاب و جمهوری اسلامی ولی فقیه است، نه جلوتر و نه عقب تر. آمریکا با اسم جمهوری اسلامی مشکلی ندارد؛ ممکن است در ظاهر جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی باشد؛ اما از داخل توخالی باشد.

 

اسلام این چنین نیست

اساس تربیت دینی، قرآن و روایات است، امام حسین علیه السلام برای همین هدف، فدا شدند، اگر صرف ظاهر کافی بود؛ امام حسین علیه السلام لازم نبود شهید شوند؛ لازم نبود بچه هایشان را فداکند؛ لازم نبود هستی‌یشان را بگذارد؛ مگر یزید با صرف قران خواندن و مسجد رفتن مشکلی داشت؟! ظاهر مهم نیست، دین یعنی فهم، آگاهی، عقل، شعور، شناخت ومعرفت، نه فقط سینه زنی.

 

 

 

ایـــــجاد دیـــدگاه

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری می‌تواند روزه باشد و به ما هم قهوه بدهد و خود هم ننوشد و این امر به خودی خود یک توانمندی و یک نسخه ارزشمند است که این شخص تکیه‌ بر داشته‌های ظاهری و تقوای خودش نداشته باشد و همواره «طریقة‌الشریعت» را منظور کند که می بینیم این موضوع در چه جاهای ظریفی می تواند خود را نشان دهد.

رضا
امیرخانی
نویسنده و منتقد ادبی
essay writing here site essay writing on my classroom i want to write an essay help with biology essays here site buy literary analysis essay write custom research paper write homework write homework writing methodology for dissertation write a research paper if you buy an essay is it plagiarism the essay writing my village writing a good research paper high quality write a report for me site essay writing on my favourite pet essay help flood victims what should i write for my college application essay writing a nursing research paper essays on service marketing help with phd proposal what should i write my profile essay about what to write my essay about buy help you write essay essay essay about service above self